Tel. + 48 63 243 76 00

Warto zobaczyć

Najstarszy Słup Drogowy

Najstarszy, opatrzony inskrypcją znak drogowy w Europie, poza granicami dawnego imperium rzymskiego stoi w Koninie. Ustawiony został w XII w. najprawdopodobniej przez Piotra Włostowica, wojewodę m.in. Bolesława Krzywoustego, jako drogowskaz połowy drogi między Kaliszem a Kruszwicą. Informuje o tym łacińska inskrypcja (utwór poetycki) z 1151 r.  Słup wykuty jest w piaskowcu. 

Fot. Mirek Jurgielewicz

Muzeum Regionalne
Z Leśnym Słoniem

Główną siedzibę muzeum stanowi bezwieżowy zamek, zbudowany nad brzegiem Jeziora Gosławickiego w latach 1418 – 1426. W muzeum można oglądać wystawy stałe jak i czasowe. Niewątpliwie największą ciekawostką tutaj są odkryte w latach osiemdziesiątych w Józefowie pod Koninem szczątki Słonia Leśnego. Ponad 4 - metrowa makieta stojąca w muzeum pokazuje prawdopodobny wygląd jóźwińskiego słonia, który żył w tych okolicach około 100 tys. lat temu.

Fot. Muzeum Okręgowe

Nietypowy Park Makiet

Jedyne takie miejsce w Polsce. W Centrum Edukacji i Rozrywki Park Makiet Mikroskala w Koninie znajduje się ponad 50 różnych makiet i dioram o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Wyjątkowość parku tkwi przede wszystkim w tym, że przedstawiane są tam wydarzenia, a nie tylko budowle. Niektóre  interaktywne makiety uruchamia zwiedzający. Jego oryginalność to również zaskakująca tematyka makiet – pod tym względem jest to jedyny taki park w Polsce oraz Europie. Makiety przedstawiają sceny z popularnych filmów, obrazy z historii Polski i świata.    

Fot. Mikroskala.eu

Mazury centralnej Polski

Amatorzy sportów wodnych mają w Koninie i okolicach do dyspozycji jeziora tworzące wspaniałe szlaki wodne. Dlatego wiele osób nazywa ten  teren mazurami centralnej Polski. Jeziora wokół Konina ze względu na swoją lokalizację (w pobliżu elektrociepłowni odprowadzających poprzez sieć kanałów ciepłą wodę, co podnosi jej temperaturę o ok. 3°C) stanowią atrakcyjny przez cały rok teren również dla wędkarzy.

Fot. powiat.konin.pl

Sanktuarium W Licheniu

Jedno z najsłynniejszych sanktuariów w Europie znajduje się zaledwie 15 km od Konina.  Bazylika w Licheniu jest największą świątynią w Polsce, ósmą w Europie i dwunastą na świecie. Kubatura budowli wynosi ponad 300 tys. m³. Światło wpada do wnętrza przez tyle okien, ile jest dni w roku – 365, a wejść do środka można przez tyle drzwi, ile rok ma tygodni – 52.  Na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 tys. wiernych. Oprócz bazyliki warto zobaczyć kościół św. Doroty,  wejść na Golgotę lub wieżę widokową, a także zajrzeć do apartamentów papieskich, gdzie w 1999 roku mieszkał papież Jan Paweł II.   

Fot. Sanktuarium w Licheniu

Klasztor Kamedułów w Bieniszewie

Bieniszewska pustelnia stanowi prawdziwy unikat, gdyż jest to jeden z dwóch w Polsce klasztorów Kamedułów. Powstał  w XVIII w i znajduje się ok. 10 km od Konina. W kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, można zobaczyć  nietypowy, ażurowy ołtarz i dębowe stalle z 1755 r. Mnisi żyją według reguły św. Benedykta, prawie ze sobą nie rozmawiają, mieszkają oddzielnie w małych eremach z ogródkami, w których pracują.

Fot. powiat.konin.pl